Home » aktualności » „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen

Plan lekcji

Plan lekcji Stołczno – KLIKNIJ

Plan lekcji Biskupnica – KLIKNIJ

Plan lekcji Barkowo – KLIKNIJ

e-dziennik

 

 

 

 

„Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen

„ Historia pewnego kawałka ziemi”.

W maju 2020r. Szkoła Podstawowa im. M. Rejewskiego w Stołcznie otrzymała akceptację projektu grantowego „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen. Przyznano nam 15 tysięcy złotych. Prace nad tworzeniem ogrodu przy naszej szkole rozpoczęliśmy w ostatnie dni września.

Najpierw był kawałek trawy, przyjechał ciągnik, zdarł trawę i ukazała się ziemia z ogromną ilością kamieni. Należało zabrać się do pracy.

Z otrzymanych pieniędzy zakupiliśmy narzędzia ogrodowe i całe mnóstwo ozdobnych drzew i krzewów, cebulek kwiatowych i nasion. Uczniowie klas IV – VI bardzo ochoczo przystąpili do pracy. W ruch poszły szpadle, grabie, motyki, a przede wszystkim ręce naszych małych, szkolnych ogrodników. Przez wiele godzin dzieci pracowały jak mrówki, ale siły powoli opadały i trzeba było szybciutko dożywić uczniów. W związku z tym rozpoczęliśmy pieczenie kiełbasek przy ognisku. To była dla wszystkich ogromna frajda, uśmiechy na twarzy, głośny śmiech i zabawa. Jednak po krótkiej przerwie i odpoczynku, musieliśmy znowu zabrać się do pracy. Po kilku godzinach było już widać kształt naszego ogrodu. Należało wyścielić miejsca pod rośliny geowłókniną, skrzętnie i dokładnie centymetr po centymetrze. Potem nasi młodzi ogrodowi architekci decydowali gdzie posadzimy drzewka, a gdzie krzewy i jakie miejsce przeznaczymy na wiosenne kwiatki. Chłopcy z VI klasy pokazali swoją tężyznę fizyczną i pod czujnym okiem koleżanek z klasy przygotowywali dołki pod drzewka. Kiedy wszystkie rośliny znalazły swoje miejsce w ogrodzie, musieliśmy zabrać się za rozsypywanie kory. Ta praca również pochłonęła nam mnóstwo czasu i wysiłku. Ale było warto, bo naszym oczom ukazał się przepiękny kawał ogrodu, w miejscu, w którym jeszcze dwa dni temu rosła trawa.

To jednak nie koniec naszych prac, bo po kilku dniach przyjechały meble ogrodowe, które należało poskręcać. Póki co, spełniają swoją rolę w szkole, ale wiosną staną w alejkach naszego dzieła – szkolnego ogrodu.

Jeszcze czeka nas zakup kilku rzeczy, by zrealizować projekt do końca, ale teraz już widzimy, że było warto!!! A radość naszych uczniów jest bezcenna. W podziękowaniu dla Fundacji Orlen i postawimy tablice informujące o realizacji projektu.

Listopad 2020
P W Ś C P S N
« Paź    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Odwiedź nas